Zalety i wady piłkarskiego systemu VAR
Piłka nożna jest uważana za najpopularniejszy sport na świecie. Jej zasady pozwalają na umiarkowany kontakt fizyczny, a uczestnicy są w ciągłym ruchu, co czyni piłkę nożną zabawną i wymagającą jednocześnie.
Jednak nigdy nie brakuje kłótni i walk o niesprawiedliwości w tym sporcie i choć za kontrolę wszystkich działań odpowiedzialnych jest 4 sędziów, okazuje się to bardzo skomplikowanym zadaniem. Dlatego też w 2017 roku wprowadzono VAR (Video Assistant Referee), czyli system wideo, który ma na celu uniknięcie ludzkich błędów, które mogłyby zmienić ostateczny wynik meczu. Dla zainteresowanych: Jak działa system VAR?
Zalety i wady
Technologia ta pojawiła się, aby zmienić sposób, w jaki sędziowane są mecze piłki nożnej i chociaż wydawałoby się, że z VAR w teorii nie będzie żadnych negatywnych aspektów, użycie VAR w turniej wysokiego szczebla pokazało, że nie wszystko jest takie różowe.
Jedną z największych wad jest strata czasu, ponieważ sędziowie muszą poświęcić tyle czasu, ile uznają za konieczne, aby dojść do konkluzji, co oznacza, że mogą przejrzeć kilka ujęć danego zagrania tyle razy, ile chcą. Warto zaznaczyć, że czas ten będzie zależał od stopnia skomplikowania danego zagrania.
Na przykład, podczas końcówki 2019 roku w meksykańskiej lidze piłkarskiej stracono 270 minut na przejrzenie 95 zagrań i poprawienie 54 z nich, a to wszystko w zaledwie 9 meczach. Został zmarnowany czas odpowiadający 3 pełnym meczom piłki nożnej .
Innym aspektem, który może być uznany za wadę jest to, że system obsługiwany jest przez sędziów i to oni podejmują decyzje, zatem zawsze będzie istniał zakres niepewności co do tego, jakie wnioski podejmą sędziowie. Chociaż powinno to być poparte oficjalnymi przepisami.
Z drugiej strony, największą zaletą, dzięki wdrożeniu VAR, jest to, że sędzia zajmie się decyzjami, które okazują się skomplikowane do przeanalizowania w czasie rzeczywistym. Sędziowie mają swobodę analizowania tyle razy, ile chcą i z taką ilością materiału wideo, jaka jest im potrzebna do podjęcia decyzji.
Kolejną zaletą, szczególnie dla sędziów, jest to, że obelgi pod ich adresem mogą ustać zniwelowane, ponieważ będą mogli zmienić podjętą przez siebie decyzję. Jednak kontrowersje, walki i nieporozumienia będą nadal istnieć.