25 lipca 2024

pks-falconia.pl

Sport i kluby sportowe

Co to było calciopoli? Afera z ustawianiem meczów we Włoszech

W 2004 roku o włoskiej piłce nożnej Serie A mówiło się na całym świecie i to nie z powodu mistrza czy znakomitej gry jej drużyn, ale z powodu skandalu znanego jako „calciopoli”. W tym artykule opowiemy, na czym to polegało i jakich klubów dotyczyło.

Początki calciopoli

Aby opowiedzieć o początkach tego skandalu, musimy cofnąć się w czasie do sezonu 2004-2005 w rozgrywkach o mistrzostwo Włoch Serie A. Dzięki przechwyconym telefonom wyszło na jaw, że niektóre „wielkie” drużyny spiskowały, aby uzyskać przewagę w meczach.

W jaki sposób? Wyznaczali oni sędziów, którzy sprzyjali im w kluczowych meczach ligowych i w ten sposób bezpośrednio wpływali na wyniki.

Badali to prokuratorzy z włoskiej agencji piłkarskiej GEA World, którzy rozszyfrowali rozmowy telefoniczne. Rozmowy te były następnie publikowane we włoskich gazetach pod nazwą calciopoli.

Podobno dyrektorzy generalni Juventusu Luciano Moggi i Antonio Giraudo osobiście rozmawiali z urzędnikami piłkarskimi, aby wpłynąć na nominację sędziów. Po złożeniu skargi do sędziego karnego w mieście Turyn – siedzibie Vecchia Signora – nagrano wszystkie rozmowy telefoniczne prowadzone przez Moggiego i Giraudo.

Z informacji znalezionych w innym portalu https://www.wislak.pl wynika, że dochodzenia wyszło poza „mury” Juventusu po tym, jak zauważono, że Pairetto porozumiewał się z menadżerami innych drużyn w tym samym celu (dostarczenia im przychylnych sędziów). Mamy tu na myśli renomowane kluby we Włoszech i na świecie, takie jak AC Milan, Fiorentina czy Lazio.

Sankcje wobec zespołów podczas calciopoli

4 lipca 2006 roku ogłoszono pierwsze sankcje w sprawie, popularnie zwanej calciopoli:

Juventus

Juventus został pozbawiony dwóch ostatnich scudettos: z lat 2004-2005 i 2005-2006. Dodatkowo odjęto im 30 punktów i zostali zdegradowani do Serie B. Dodatkowo drużyna musiała zapłacić karę w wysokości 120 tysięcy euro.

AC Milan

W sezonie 2006-2007 nie mogli grać w Lidze Mistrzów od fazy grupowej, ale od kwalifikacji. Ciekawostką jest to, że Rossoneri mimo wszystko zakwalifikowali się i wygrali tamten turniej. Jeśli chodzi o odjęcie punktów, to w lokalnych mistrzostwach odjęto im 15 punktów i musieli zapłacić karę w wysokości 100 tysięcy euro.

Fiorentina

Z odjętymi 12 punktami zespół z Florencji został zdegradowany do Serie B. Jednocześnie musieli zapłacić grzywnę w wysokości 100 tys. euro.

Lazio

Na ten zespół ze stolicy nałożono karę 100 tysięcy euro i odjęto 30 punktów.

Afera calciopoli doprowadziła również do indywidualnych sankcji dla działaczy sportowych drużyn, których dotyczyła. Na przykład prezes Lazio został zawieszony na cztery miesiące, a dyrektor zarządzający Juventusu na pięć lat.

Sędzia Massimo De Santis otrzymał zakaz sędziowania na cztery lata, natomiast prezes Włoskiej Federacji Piłkarskiej został ukarany grzywną w wysokości 80 tysięcy euro.

Copyright © All rights reserved.