21 listopada 2024

pks-falconia.pl

Sport i kluby sportowe

Korzyści płynące z gry w szachy

Szachy podnoszą IQ

Do korzyści płynących z gry w szachy należy zaliczyć poprawę IQ. Badania wykazały, że gra w szachy stale i systematycznie podnosi IQ, czyli miarę inteligencji. To z kolei oznacza, że grając w szachy stajesz się coraz mądrzejszy.

Zauważysz, że po dłuższym czasie gry w szachy zaczynasz nabywać lepsze umiejętności rozwiązywania problemów oraz poprawiać m.in. swoje umiejętności językowe i czytelnicze. Co więcej, jak pokazują inne badania, szachy są wdrażane w placówkach edukacyjnych, ponieważ pomagają uczniom poprawić koncentrację.

Poprawiają rozumowanie matematyczne

Różne badania wykazały, że szachy poprawiają rozumowanie matematyczne, zwłaszcza gdy są stale ćwiczone. Konkretnie, badacze z Uniwersytetu w Trewirze w Niemczech stwierdzili, że uczniowie, którzy otrzymywali ponad trzy godziny lekcji matematyki w tygodniu poświęconych szachom, mieli lepsze oceny z matematyki w porównaniu z tymi, którzy mieli tylko jedną lekcję w tygodniu.

Stymulują umiejętności analityczne i syntezy

Jedną z najbardziej zauważalnych korzyści z gry w szachy jest wzrost zdolności do analizy i syntezy. Podczas gry musisz bardzo dobrze analizować swoje ruchy, koncentrować się na tym, co jest na planszy i abstrahować od wszystkiego, co może cię rozpraszać. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia nas pochłania, szachy dają nam możliwość skupienia się na czymś innym i namacalnym. Tym sposobem wprowadzamy w życie i wzmacniamy umiejętność szybkiego i siłowego rozwiązywania problemów. Czy wiesz, że istnieje sport taki jak boks szachowy? Dowiedz się więcej: https://www.sportnews.pl/boks-szachowy-czyli-bardzo-oryginalny-i-kreatywny-sport

Szachy wzmacniają pamięć

Kolejną z najważniejszych korzyści płynących z gry w szachy jest trening i wzmocnienie pamięci. W rzeczywistości, badania wskazują, że mozolne działania umysłowe, takie jak szachy, pomagają zapobiegać i opóźniać początek problemów związanych z wiekiem, takich jak Alzheimer i demencja.

Mówi się, że gra trwająca co najmniej 10 minut ma pozytywny wpływ na wzmocnienie pamięci u osób powyżej 75 roku życia. Wynika to z tego, że grając w szachy, nieustannie trzeba zapamiętać wykonane ruchy i ich efekty, aby wygrać.

Zwiększają umiejętność czytania ze zrozumieniem

Gra w szachy pomaga nam również stać się lepszymi czytelnikami. Badania potwierdzają, że uczniowie biorący udział w teście znacznie poprawili swoje umiejętności czytania dzięki praktyce tej gry.

Stwierdzono, że pomiędzy osobami grającymi i niegrającymi istnieją bardzo istotne różnice w zakresie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Według naukowców potrzeba więcej badań, aby określić, jak to możliwe, że ta gra może tak znacząco pomóc w czytaniu, ale zaznaczają, że jest to fakt.

Copyright © All rights reserved.