Dlaczego odczuwamy mdłości podczas ćwiczeń?
Ćwiczenia fizyczne mają zasadnicze znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. W rzeczywistości istnieje wiele badań, które potwierdzają szereg natychmiastowych korzystnych skutków, jakie wywierają one na nasze zdrowie, a zwłaszcza na nastrój. Jednak u niektórych osób dochodzi do czegoś paradoksalnego: czują mdłości po, lub w trakcie ćwiczeń.
Co powoduje mdłości?
W szczególności u wielu osób stosunkowo często występuje uczucie mdłości po sesji ćwiczeń. Na szczęście dla osób dotkniętych tym problemem nie ma powodów do niepokoju. Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje. Po pierwsze, podczas ćwiczeń w organizmie zachodzą procesy. Wśród nich jest redystrybucja przepływu krwi: ponieważ wysiłek w mięśniach zwiększa zapotrzebowanie na tlen, nasz organizm pompuje do mięśni więcej krwi, a żeby to było możliwe, zmniejsza jej ilość w innych częściach ciała.
Jednym z preferowanych systemów pozyskiwania dodatkowej krwi jest układ trawienny, którego funkcję nasz organizm uważa za mniej pilną niż układ ruchu w czasie wysiłku. Jeśli niedawno jedliśmy i nasz żołądek pracuje, zmniejszenie przepływu krwi powoduje brak tlenu do aktywnych w tym czasie mięśni żołądka, co może powodować nudności.
Ponadto, aby uzyskać więcej tlenu, organizm zwiększa częstość oddychania i objętość wdychanego powietrza, co wymaga większych i silniejszych ruchów mięśni kontrolujących oddychanie, w tym mięśni brzucha. Powoduje to rytmiczne uciskanie narządów w brzuchu, co przyczynia się do uczucia mdłości.
Ile czasu należy odczekać po zjedzeniu posiłku?
Najbardziej logicznym rozwiązaniem jest więc zadbanie o to, kiedy i co jemy przed wysiłkiem fizycznym. Powinniśmy unikać wysiłku fizycznego, gdy żołądek jest jeszcze bardzo aktywny.
Aby upewnić się, że żołądek zakończył trawienie przed rozpoczęciem biegania, warto odczekać dwie godziny po posiłku, ponieważ tyle mniej więcej czasu potrzebuje nasz żołądek na przetworzenie pokarmu stałego. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na to, co jemy, ponieważ niektóre produkty są bardziej złożone dla naszego żołądka niż inne. Dotyczy to pokarmów o dużej zawartości tłuszczu, błonnika, a nawet białka.
Suplementy białkowe, takie jak te zawarte w koktajlach proteinowych, mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia nudności podczas ćwiczeń, jeśli są przyjmowane tuż przed wysiłkiem. To samo dotyczy tłuszczów nasyconych, które również podrażniają niektóre tkanki w przewodzie pokarmowym.
Najlepszymi produktami spożywczymi są wysokiej jakości węglowodany (np. banany), niektóre białka w umiarkowanych ilościach oraz tłuszcze nienasycone (np. te zawarte w orzechach), które nie tylko dostarczają organizmowi energii, ale są również łatwe do strawienia. Mimo to dobrze jest odczekać pewien czas między jedzeniem a ćwiczeniami. Więcej porad na temat radzenia sobie z niestrawnościami i problemami żołądkowymi mającymi bezpośredni wpływ na wyniki na siłowni znajdziesz pod adresem www.infofakty.pl